Custom Search

Twitter Updates

    follow me on Twitter

    Thursday, May 29, 2008

    Re-Use

    Remember these? Here's what they've become. A pretty good use of them, I think.


    They are currently hanging in my laundry/mud room, and hold all the things that used to hang on my fridge. School notes and menu, VT route, the latest book report criteria, etc.



    And look at this beauty I picked up yesterday. It is now hanging in the toy room. I absolutely love the colors, and of course the circles. For some reason I'm drawn to things with circles. I'll post about that another day. But take a guess at how much this baby cost me. Go on, guess.


    *and after posting this, I realized the new bulletin board picture is upside down. Just use your imagination, cause I'm not going back in to fix it.

    9 Response(s):

    Nunn said...

    Okay, from the way you said it, I'm guessing five bucks, but I think I'm probably too low. It is cute, though, and helpful too, if you forget how many 6 is. Love You.

    Keli said...

    After yesterday, I need a "Days of the Week" chart.

    I'm a genius.

    But it wasn't $5.

    Michelle said...

    It was $10. A $ for every number. I love what you did with the bulletin boards in reusing them.

    Meg said...

    I'm going with $1, but only because I know where you got it! It is cute, I love it!

    Laura said...

    My question is- you go VT'ing now? :) Cute boards!!

    Keli said...

    Laura, you freakin crack me up.

    Of course I don't. Silly girl.

    Meg, you got it. $1. At Goodwill. Does knowing it was $1 make it less cute?

    Kalli Ko said...

    no, $1 makes it MORE cute.

    good job you domestic goddess

    Kelli said...

    Of course it isn't less cute. I think it makes it better. You know how I am with bargains. See you in a few days!!!

    Shar said...

    I was going to say $2.99 plus tax. But I was WAY off.